Atrakcje
Pierwsza osada, która dała początek Kielcom znajdowała się w okolicy kościoła św. Wojciecha. Dzięki książęcemu nadaniu, w XII w., biskupi krakowscy urządzili w Kielcach własny ośrodek osadniczy, fundując
w 1171 r. romańską kolegiatę na wzgórzu dominującym nad osadą. Po 1493 r. kardynał Fryderyk Jagiellończyk nadał miastu herb ze złotą koroną i literami C.K. (Civitas Kielcensis – „Miasto Kielce”) na czerwonym tle. Ożywienie gospodarcze Kielc nastąpiło pod koniec XV w. i w XVI w. w związku z rozwojem górnictwa ołowiu, miedzi i żelaza, które jednak zostało przerwane przez potop szwedzki.
W latach 1624-1631 na szczycie Karczówki zbudowano klasztor bernardynów, a w latach 1637-1641 z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika wzniesiono na Wzgórzu Zamkowym wczesnobarokowy pałac. W 1724 r. rozpoczęto budowę seminarium duchownego i szkoły –
w późniejszych latach w budynku szkoły mieściło się gimnazjum carskie, następnie liceum im. Stefana Żeromskiego, a obecnie jest to siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej i Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. W 1789 r. Kielce przestały być własnością biskupią
i przeszły na własność państwa. W czerwcu 1794 r. obozował w Kielcach
Tadeusz Kościuszko po klęsce pod Szczekocinami. W 1805 r. decyzją papieża Piusa VII utworzono diecezję kielecką. W 1816 r. przeniesiono do Kielc siedzibę województwa krakowskiego (Kraków był wówczas wolnym miastem). Staraniem Stanisława Staszica ustanowiono w 1816 r. w Kielcach Główną Dyrekcję Górniczą i powołano przy niej pierwszą na terenie Polski uczelnię techniczną – Szkołę Akademiczno-Górniczą. W okresie powstania styczniowego Kielecczyzna była terenem zaciętych walk narodowowyzwoleńczych.
W 1885 r. Kielce znalazły się na linii kolejowej Iwanogrodzko-Dąbrowskiej (Iwanogród – dziś Dęblin). Podczas pierwszej wojny światowej Kielce, w 1914 r. zostały zdobyte przez żołnierzy Józefa Piłsudskiego. 1 XI 1918 r. żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej rozbroili resztki armii austriackiej, co oznaczało koniec zaborów i wolność dla miasta. W 1919 r. powstało województwo kieleckie.
W okresie II wojny światowej aktywnie działały tu oddziały partyzanckie AK, BCh i NSZ.
Drewniane chaty czekają na swoich gospodarzy, którzy poszli w „pole”. Małomiasteczkowy aptekarz na chwilę wyszedł na zaplecze. Wiatrak stoi otwarty. Młynarz czeka na pierwsze chłopskie wozy ze zbożem.
W Parku Etnograficznym w Tokarni ma się wrażenie odbywania podróży w czasie, a jego mieszkańcy mogą lada chwila wrócić do swoich zagród. Nagle znajdujesz się w rzeczywistości sprzed stu lat.
Poczuj klimat starej, dobrej, pachnącej wszystkimi porami roku świętokrzyskiej wsi. Zajrzyj do malutkiej, wiejskiej szkoły. Zwiedź pomieszczenia Dworu z Suchedniowa. Zatrzymaj się na chwilę przy kościółku z Rogowa. Odetchnij nad Nidą – leniwie meandrująca rzeka przekona Cię, że czasem należy trochę zwolnić.
Jeśli jeszcze mocniej chcesz poczuć klimat dawnej wsi, zanocuj w Ośmioraku z Rudy Pilczyckiej i daj ogarnąć się spokojowi i sielskości płynącej z natury. Podczas pobytu skosztuj regionalnych pyszności w „Restauracji Wilaneska”. W menu niepodzielnie rządzi zalewajka – królowa świętokrzyskich zup. Jej aromat przypomina dawną wieś, prostą, smaczną i pożywną kuchnię babć, które potrafiły z niewielu składników wyczarować niesamowite pyszności. Wracają wspomnienia z dzieciństwa, najlepsze lata spędzone na wsi…
Filharmonia Świętokrzyska wchodzi w skład Międzynarodowego Centrum Kultur – nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni tworzącej idealne miejsce spotkań publiczności z artystami z całego kraju i zagranicy.
Oprócz koncertów w wykonaniu znanej w Europie miejscowej Orkiestry Symfonicznej, w bogatym kalendarzu wydarzeń melomani znajdą koncerty muzyki poważnej, rozrywkowej czy jazzu. Wizytówką Filharmonii jest festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, którego ideą jest prezentacja muzyki polskiej, a zwłaszcza nieprezentowanych wcześniej w Kielcach utworów.
Budynek kieleckiej Filharmonii żyje jednak nie tylko muzyką. Sala koncertowa i sala kameralna to przestrzenie o doskonałej akustyce i warunkach technicznych, które pozwalają na realizację nie tylko koncertów, ale też małych form scenicznych, konferencji czy projekcji filmowych przedstawiających ważne wydarzenia ze świata muzyki. Przestronne foyer to miejsce organizacji wielu wystaw, prezentacji czy spotkań.
Filharmonia Świętokrzyska
im. Oskara Kolberga w Kielcach
ul. Żeromskiego 12
25-369 Kielce
+48 41 368 05 01
www.filharmonia.kielce.pl
Jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów, która miała podkreślać zasługi i dokonania fundatora – biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Budowa pałacu rozpoczęła się
w 1637 r. W następnym wieku dobudowano skrzydło północne i południowe. W 1789 r. decyzją Sejmu Wielkiego Pałac przeszedł na własność państwa. Podczas rozbiorów mieściła się tu siedziba rządu gubernialnego, a w 1816 r. w skrzydle północnym miała siedzibę pierwsza
w Polsce uczelnia techniczna – Szkoła Akademiczno-Górnicza, założona przez Stanisława Staszica.
Pałac został wybudowany w stylu barokowym przez włoskich architektów. Charakteryzuje się reprezentacyjnym pierwszym piętrem tzw. piano nobile, arkadową loggią wejściową oraz czterema sześciobocznymi wieżami zwieńczonymi barokowymi hełmami. W głównym budynku można oglądać wspaniałe wnętrza pałacowe, meble, gobeliny oraz oryginalne stropy ramowe z obrazami z warsztatu Tomasza Dolabelli.
W części południowej pałacu znajduje się Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w skrzydle północnym Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, w której można podziwiać dzieła mistrzów,
takich jak: Szermentowski, Hadziewicz, Boznańska i Pankiewicz.
Muzeum udostępnia również do zwiedzania ogród włoski.
Rezerwat przyrody nieożywionej obejmujący Skałkę Geologów stanowi wraz z pozostałą częścią dawnego kamieniołomu Kadzielnia raj geologiczny pod gołym niebem. Na tym obszarze ok. 380 mln lat temu znajdowało się ciepłe morze, którego pamiątką są skały i skamieniałości. Teren Kadzielni jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych w Górach Świętokrzyskich. Występuje tu aż 25 jaskiń. Trzy z nich: Prochownię, Odkrywców i Szczelinę zwiedzamy podczas spaceru podziemną trasą turystyczną o długości 130 metrów. Wyjątkowość miejsca dopełnia nowoczesny amfiteatr wkomponowany w otoczenie, w którym co roku odbywają się koncerty i widowiska, między innymi: Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, Polska Noc Kabaretowa czy Festiwal Muzyki Tanecznej.
Kadzielnię można podziwiać podczas spaceru znakowanymi wygodnymi ścieżkami oraz z punktów widokowych przy pomnikach świadczących o bogatej historii miasta i okolicy. Odważni korzystają ze zjazdu tyrolką nad dawnym kamieniołomem. Podczas niskich temperatur dzięki Świętokrzyskiemu Klubowi Alpinistycznemu, przy współpracy Geonatury Kielce, powstaje zjawiskowy lodospad na Kadzielni.
Podziemna trasa turystyczna
+48 695 213 381 (wymagana rezerwacja)
Tyrolki na Kadzielni
+48 576 368 382
Więcej informacji: https://geonatura-kielce.pl/kadzielnia
Ogród Botaniczny w Kielcach
Ogród Botaniczny w Kielcach położony na stoku Karczówki to prawdziwa enklawa zieleni w centrum miasta. Znajduje się tutaj wiele interesujących gatunków roślin ze szczególnym uwzględnieniem gatunków charakterystycznych dla regionu świętokrzyskiego. Z wyższych partii Ogrodu rozciąga się panorama na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich Podczas spaceru zadbanymi alejkami zobaczymy m. in. bogatą kolekcję róż, wrzosowisko, kolekcję różaneczników i azalii oraz liczne inne kolekcje roślin ozdobnych. Na uwagę zasługuje także rozległy i bardzo interesujący Dział Roślin Użytkowych, gdzie spotkamy kolekcję roślin przyprawowych i leczniczych, czy kolekcję roślin sadowniczych, a także Ogród Wiejski. Wśród drzew i krzewów dominują gatunki rodzime, takie jak: jodły, buki, graby, czy dęby posadzone
w kolekcji zwanej Przewodnie Zbiorowiska Leśne Gór Świętokrzyskich. W Ogrodzie nie brakuje drzew i krzewów pochodzących z innych kontynentów, np. z Azji Wschodniej, czy Ameryki Północnej.
W sezonie letnim na terenie ogrodu można napić się kawy i zjeść coś słodkiego.
Geonatura Kielce – Ogród Botaniczny
ul. Jagiellońska 78
25-734 Kielce
+48 41 367 64 68
www.geonatura-kielce/ogrodbotaniczny
Dla tych, co sakwiarstwo mają we krwi, 190 kilometrów to żaden problem. Taką trasę łyka się przecież w góra dwa dni. Ale jeśli wyznajesz zasadę, że lepiej jechać dokładniej niż szybciej, spakuj sakwy i zaplanuj kilkudniową podróż świętokrzyskim fragmentem szlaku Green Velo.
Choć na trasie spotkasz kilka miast (choćby Końskie, Kielce, Iwaniska, Klimontów i Sandomierz), najwięcej czasu spędzisz wśród zmieniającego się krajobrazu świętokrzyskiej wsi.
Lasy w okolicach Sielpi otaczają zalew z molo, deptakiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Jeśli masz czas – zatrzymaj się na dłużej. W sezonie jest tu gwarno i panuje mocno letniskowy klimat. Jeśli to nie Twoja bajka i lubisz ciszę – zanocuj gdzieś na uboczu i korzystaj z naturalnej aromaterapii olejkami sosnowymi dostępnej za darmo w okolicznych lasach.
Dalej świętokrzyskie drogi zaczną nieco bardziej falować – w nogach czuć kolejne wzniesienia Gór Świętokrzyskich. Na następną przerwę polecamy Oblęgorek. Miejsce to słynie przede wszystkim z otoczonego pięknym parkiem Pałacyku Henryka Sienkiewicza. Ty możesz zobaczyć malowniczy wąwóz na stoku Baraniej Góry lub po prostu posłuchać śpiewu ptaków, odpoczywając z widokiem na Góry Świętokrzyskie.
Jedziemy dalej… zbliżamy się do Kielc, ale miasto tym razem mijamy obrzeżami i uciekamy w stronę kolejnego zalewu – tym razem w Borkowie. Mijamy kolejne leśne drogi i małe wioski. Kolejny przystanek – pełen ariańskich pamiątek Raków.
Trzydzieści kilometrów dalej czeka kolejne miejsce, które po prostu musisz zobaczyć. To zamek Krzyżtopór w Ujeździe – imponujące ruiny XVII-wiecznego pałacu w fortecy. Daj sobie czas i uruchom wyobraźnię – podobno konie w tutejszych stajniach jadały z marmurowych żłobów, a goście spoglądający w sufit sali jadalnej mogli podziwiać akwarium z egzotycznymi rybkami.
Za Ujazdem krajobraz robi się nieco pofalowany. To zaskakujące, ale pozornie łagodne pagórki w okolicach Klimontowa potrafią dać w kość. Wysiłek wynagradza krajobraz – rozległe łąki, pola i zagajniki o każdej porze roku zmieniają swoje oblicze.
Stopniowo zaczyna otaczać Cię coraz więcej drzew owocowych. W kwietniu i maju kwitnące sandomierskie sady to idealne miejsce do aroma- i koloroterapii. Jesienią drzewa wprost uginają się od czerwonych jabłek. Na degustację musisz jednak jeszcze chwilę poczekać, bo regionalne pyszności kupisz w Sandomierzu, gdzie kończy się Twoja wycieczka po szlaku.
Ostrowieckie muzeum zaprasza na niezwykłą podróż do przeszłości. Odwiedzając oba oddziały muzeum, macie okazję poznać nie tylko dzieje ziemi ostrowieckiej, ale także tajemnice pradziejowego świata.
W Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki czeka na Was trasa turystyczna ukazująca kopalnie krzemienia pasiastego sprzed 5000 lat! Krzemionkowskie podziemia są jedynym takim obiektem na świecie otwartym dla odwiedzających. Krzemionki uznano w 1994 r. za Pomnik Historii, a w 2019 r. trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Warto odwiedzić także zabytkowy Pałac Wielopolskich w Częstocicach. Pałac zaprojektowany przez architekta Leandra Marconiego w stylu eklektycznym powstał pod koniec XIX w. dla Marii i Zygmunta Wielopolskich, ówczesnych właścicieli dóbr ostrowieckich. We wnętrzach oglądać można ekspozycje stałe i czasowe. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem o ciekawym drzewostanie. Na jego obszarze znajduje się wielokulturowe stanowisko archeologiczne.
Obraz Świętokrzyskiego nie jest pełny bez ziemi sandomierskiej. Jej turystycznym i historycznym centrum jest Sandomierz – polska perła architektury, królewskie miasto o ponad stu dwudziestu zabytkach
z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta z renesansowym ratuszem w centrum rynku oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych w naszym kraju – kościół Św. Jakuba. Czasy Króla Kazimierza Wielkiego (XIV wiek) pamiętają: Zamek Królewski – obecna siedziba Muzeum Zamkowego, Brama Opatowska – jedyna zachowana do dziś brama w systemie obwarowań murów obronnych oraz katedra z XIV wieku, z cennymi freskami bizantyjsko-ruskimi wewnątrz. W późnorenesansowym Collegium Gostomianum z XVII wieku od ponad 400 lat funkcjonuje jedna z najstarszych szkół średnich
w kraju, a Dom Długosza – doskonale zachowany przykład gotyckiego domu mieszkalnego – mieści wewnątrz bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. Na turystów czeka również około 470-metrowa Podziemna Trasa Turystyczna. W okolicach Sandomierza warto odwiedzić liczące ok. 500 mln lat Góry Pieprzowe Utworzono tu unikatowy w Europie rezerwat geologiczno-przyrodniczy, na terenie którego dominuje dzika róża i granatowo owocujące jałowce. Na uwagę zasługuje także lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi.
Panoramę Sandomierza najlepiej podziwiać z pokładu statku w trakcie rejsu po Wiśle.
Dom Jana Długosza – Muzeum Diecezjalne / Jan Długosz’s House – Diocesan Museum
ul. Jana Długosza 9, 27-600 Sandomierz
tel. +48 15 833 26 70,
www.domdlugosza.sandomierz.org
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu / Castle Museum in Sandomierz
ul. Zamkowa 12, 27-600 Sandomierz
tel. +48 15 644 57 57,
www.zamek-sandomierz.pl
Wystarczy skręcić z trasy S7 kilka kilometrów, by znaleźć się w samym środku Raju – najpiękniejszej jaskini w Polsce. Natura stworzyła pod ziemią zapierający dech w piersiach kompleks korytarzy i komnat, przyozdobiony setkami stalagmitów, stalaktytów i stalagnatów o różnych kształtach i formach oraz rzadkimi pizoidami. Dla turystów udostępniona została do zwiedzania 180-metrowa, podziemna trasa turystyczna, prezentująca ten bajkowy, podziemny świat. Przy jaskini zobaczyć można wystawę muzealną z odtworzonym obozowiskiem rodziny neandertalskiej, z trzema naturalnej wielkości postaciami oraz szczątkami prehistorycznych zwierząt.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi
To nowoczesny obiekt multimedialny, popularyzujący ośrodek produkcji żelaza z I wieków naszej ery, odkryty podczas szeroko zakrojonych badań archeologicznych. Obok znajduje się odtworzona osada starożytna z epoki żelaza – Centrum Kulturowo-Archeologiczne, gdzie odbywają się warsztaty praktyczne i lekcje muzealne.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi
ul. Świętokrzyska 59A, 26-006 Nowa Słupia,
tel. +48 41 389 70 44,
rezerwacje@muzeum-nowaslupia.pl,
www.muzeum-nowaslupia.pl
Turystyczne centrum regionu stanowią Góry Świętokrzyskie – miejsce przez wielu kojarzone z rajdów pieszych i wycieczek szkolnych. Nazwa obszaru pochodzi od relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które do dziś przechowywane są w klasztorze pobenedyktyńskim na Łysej Górze. Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych gór w Europie. W najwyższym punkcie osiągają wysokość 614 m n.p.m., zatem zdobycie nawet najwyższego szczytu, Łysicy, nie powinno przysporzyć trudności turystom niezaprawionym w turystyce pieszej, jak również dzieciom i seniorom. Na stosunkowo niewielkim obszarze występują tu skały i minerały obrazujące dzieje geologiczne Ziemi od kambru, dzięki czemu miejsce to chętnie odwiedzane jest przez geologów i amatorów geoturystyki.
Busko-Zdrój to kurort z blisko 200-letnią tradycją. Słynący z unikalnych wód siarczkowych, której walory lecznicze są wysoko cenione w Polsce, Europie i na świecie. Każdy, kto tu zawita może liczyć na bogatą ofertę zabiegów relaksacyjnych oraz wellness, które wspierają kondycję, urodę i witalność. Piękny krajobraz, łagodny klimat oraz dostęp do infrastruktury sportowej sprawia, że Busko jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku oferując liczne atrakcje, tj.: Kompleks #TeżniaBusko nazwany ,,Turystyczną Perłą” województwa świętokrzyskiego, XIX-wieczny park zdrojowy, zabytki architektury, ścieżki rowerowe, pomniki przyrody, miejsca rekreacji a w nich skatepark, park linowy z licznymi atrakcjami.
Oferując właściwości wód leczniczych, opakowane w wyszukane produkty i usługi dla zdrowia i urody zapraszamy do Buska-Zdroju po zastrzyk energii!
SPŁYWY NIDĄ
Niby taka Nida leniwa, jak Ponidzie Wojtka Belona, ale zdarzają jej się kapryśne bystrza i bardziej dzikie, i wartkie odcinki. Czasem biegnie prosto jak wodna autostrada, aby przejść w kręte meandrujące i urokliwe zakola. Nida potrafi zaskoczyć, ale przecież o to chodzi! Daj się porwać jej spokojnemu nurtowi, a poprowadzi Cię przez łąki, lasy i pola Ponidzia, zwanego Krainą Łagodności.
Nida to typowa rzeka nizinna, która powstaje z połączenia dwóch rzek: Białej i Czarnej Nidy łączących się w miejscowości Brzegi. Cały szlak liczy około 120 km, głębokość rzadko przekracza 1 metr, dlatego woda nagrzewa się szybko – nawet do 26 stopni Celsjusza w upalne dni. Takie środowisko sprzyja ciepłolubnej roślinności i zwierzętom, które budują swoje domy nad Nidą. Podczas spływu wypatruj wydry i bobra. Najwięcej zjawiskowych mieszkańców nadnidziańskich terenów to ptaki – aż 170 gatunków, wśród których występują gatunki chronione i rzadkie wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt: bąk, bączek, kureczka zielonka. Przy odrobinie szczęścia spotkasz tu derkacza – niewielkiego ptaka o charakterystycznym zgrzytającym głosie, orlika krzykliwego, żurawie, czaple, bieliki i rybołowy.
Na długości rzeki działa ponad 20 wypożyczalni kajaków z różnym wyposażeniem. Organizator spływu wypożyczy Ci kajak i dodatkowy sprzęt, i odbierze z końca spływu. Tylko od Ciebie zależy, czy wybierzesz rodzinny, jednodniowy lub weekendowy spływ albo dłuższy: kilkudniowy lub tygodniowy pobyt nad Nidą połączony z biwakami i posiadówkami przy ognisku.
Za każdą świętokrzyską winnicą stoi inna historia. Pasjonatów, którzy porzucili swoje kariery, by gonić za marzeniami. Ludzi, którzy kultywują wielowiekową tradycję uprawy winorośli. Innowatorów, którzy nie boją się zaryzykować, by nowymi metodami uzyskać wino o niepowtarzalnej barwie, aromacie i smaku.
Jedno jest pewne – w Świętokrzyskiem nie znajdziesz dwóch jednakowych winnic, ale wszystkie są jednakowo gościnne i otwarte. Winiarze chętnie dzielą się swoją wiedzą, opowiadają o swoich doświadczeniach i o tym, które szczepy nadają się do uprawy na świętokrzyskiej ziemi.
Ale winnice to znacznie więcej niż tylko rzędy krzewów malowniczo rozpościerających się na łagodnych, słonecznych wzgórzach. To miejsca, w których skosztujesz dań z regionalnych produktów – pod chmurką lub w przytulnym bistro. Zorganizujesz romantyczny piknik z ukochaną osobą lub spotkanie integracyjne dla firmy. W kilku winnicach możesz też przenocować – w swoim camperze lub wygodnym domku.
https://swietokrzyskiewinnice.pl
https://sandomierskiszlakwiniarski.pl
O rozwoju Chęcin zadecydowały przede wszystkim złoża cennych kruszców: ołowiu, srebra oraz miedzi. W malowniczej panoramie miasta królują dziś ruiny gotyckiego zamku, wybudowanego około 1300 roku na górze zwanej Zamkową. Zwiedzając warownię, można spotkać ducha dawnej mieszkanki zamku – królowej Bony. Biała Dama pojawia się zawsze podczas imprezy Noc na Zamku w Chęcinach. W tym historycznym miasteczku obiektami godnymi polecenia są też: wczesnobarokowy klasztor s. Bernardynek, kościół i klasztor Franciszkanów ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w 1368 roku, kościół parafialny wzniesiony w I połowie XIV w. oraz renesansowa kamienica zwana Niemczówką.
W pobliżu miejscowości znajdują się inne bardzo atrkacyjne miejsca, między innym Park Etnograficzny w Tokarni, Jaskinia Raj, Regionalne Centrum Naukowo
Technologiczne wraz z Centrum Nauki Leonarda Da Vinci w Podzamczu oraz Fortalicja w Sobkowie.
Jędrzejów był pierwszym miejscem w Polsce, w którym osiedli cystersi, sprowadzeni przez biskupa Janika i jego brata Klemensa z rodu Gryfitów.
W 1218 r. do klasztoru przybył nasz słynny kronikarz Wincenty Kadłubek. Tutaj też pracował nad „Kroniką polską” i tu zmarł w 1223 r.
Jędrzejów słynie również z Muzeum im. Przypkowskich. Eksponowane są tam zegary słoneczne i mechaniczne, a kolekcja ta zaliczana jest do trzech najcenniejszych na świecie obok zbiorów z Oxfordu i Chicago.
Stąd też można rozpocząć „retro” podróż Ciuchcią Ponidzie, a w pobliskich Nagłowicach znajduje się Dworek Mikołaja Reja z Izbą Pamięci poety.
Odkryj Tropikalny Raj w Binkowski Resort – Lato przez cały rok!
W basenach tropikalnych Binkowski Resort lato trwa przez 365 dni w roku. Ucieknij od codziennej rutyny i zanurz się w wakacyjnej atmosferze Tropikalnego Raju, gdzie relaks i zabawa czekają na Ciebie każdego dnia.
Krystalicznie czysta woda i tropikalna atmosfera
Nasze baseny wypełnione są krystalicznie czystą, turkusową wodą o przyjemnej temperaturze 34°C. Prawdziwe palmy, sprowadzone z najdalszych zakątków świata, oraz stale panująca temperatura powietrza 32°C tworzą niezapomniany klimat tropikalnego wypoczynku.
Niezliczone atrakcje dla całej rodziny
- Kompleks basenów rekreacyjnych
- Przeszklona hala basenowa z rozsuwanym dachem
- Żywa tropikalna roślinność
- Bar wodny
- Strefa Restauracyjna
- Lazy River
- Wodny plac zabaw dla dzieci
- Brodzik z kompleksem zjeżdżalni wodnych dla dzieci
- 3 duże zjeżdżalnie wodne
Zapraszamy do Binkowski Resort, gdzie lato trwa cały rok, a każdy dzień to okazja do niezapomnianej przygody w Tropikalnym Raju!